Realitní síť RE/MAX je historicky prvním realitním partnerem Smart TV.

Na všech stanicích TV Prima běží od 17. ledna do 17. března reklama, která podporuje prezentaci nemovitostí na HbbTV. Podpora však nemíří jen na nové možnosti takzvaných chytrých televizí. Po stisknutí tzv. červeného tlačítka se totiž divákovi otevře rovnou prostor pro hledání vysněného domova.

Speciální kampaň připravila TV Prima a realitní síť RE/MAX společně s portálem RealityMIX. Díky speciální aplikaci v rámci HbbTV vysílání si mohou diváci prohlížet nabídku aktuálních nemovitostí. V aplikaci se jim zobrazí nejen fotografie, dispozice bytu, cena, popis nemovitosti, ale také její energetická třída. Nechybí ani přímý kontakt na makléře. Divák si tak může ve volné chvíli nebo během reklamy v pohodlí gauče vybírat nové bydlení. Pro rychlejší vyhledávání mohou zájemci procházet i konkrétní kategorie – byty, chalupy nebo třeba pronájem komerčních prostor v Praze. Vše záleží jen na tom, co konkrétně daný divák hledá nebo o co se právě zajímá. Největší výhodou, že zobrazované nemovitostí odpovídají automaticky nabídne daného kraje, kde divák nachází.

Speciální kampaň připravila TV Prima a realitní síť RE/MAX společně s portálem RealityMIX. Díky speciální aplikaci v rámci HbbTV vysílání si mohou diváci prohlížet nabídku aktuálních nemovitostí. V aplikaci se jim zobrazí nejen fotografie, dispozice bytu, cena, popis nemovitosti, ale také její energetická tříd

a. Nechybí ani přímý kontakt na makléře. Divák si tak může ve volné chvíli nebo během reklamy v pohodlí gauče vybírat nové bydlení. Pro rychlejší vyhledávání mohou zájemci procházet i konkrétní kategorie – byty, chalupy nebo třeba pronájem komerčních prostor v Praze. Vše záleží jen na tom, co konkrétně daný divák hledá nebo o co se právě zajímá. Největší výhodou, že zobrazované nemovitostí odpovídají automaticky nabídne daného kraje, kde divák nachází.

Za první 3 týdny od spuštění kampaně a samotné aplikace vykazují statistiky sledovanosti a problémovosti switch-in, tzv. červeného tlačítka ve srovnání s jinými kampaněmi nadprůměrné hodnoty. Jsme proto rádi, že se můžeme podílet na uvedení této inovativní služby i zákazníkům, kteří se zajímají o reality. Kromě toho je RE/MAX viditelný i ve speciálních reklamních spotech, samotné aplikaci TV Prima nebo na jejím webu. „Ve společnosti RE/MAX fandíme novým technologiím a uvědomujeme si, že dostat nabídky na největší obrazovku v domácnosti je příležitostí ke zviditelnění našeho portfolia inzerovaných nemovitostí a zároveň naší obchodní sítě,“ dodává Marek Kontriš, marketingový ředitel společnosti RE/MAX.

 

Daň z nemovitosti se blíží

Pokud jste v loňském roce koupili nemovitost anebo se u vaší nemovitosti změnily okolnosti rozhodné pro vyměření daně, je nutné se do 31. 1. tohoto roku přihlásit k „Dani z nemovitosti na zdaňovací období 2020.
Co jsou: „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Typicky jde např. o kolaudaci stavby, vydání stavebního povolení, ohlášku, digitalizaci, změnu výměry nebo parcelních čísel, změnu druhu pozemku nebo stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu, změnu rozlohy pozemku nebo prodej jedné z několika vlastněných nemovitostí.
Na finanční úřad se ale budou muset na začátku roku 2020 (do konce ledna) povinně obrátit i ti, kteří už ve vlastnictví nemají nemovitost, protože ji v roce 2019 prodali nebo darovali.
Kdo podal daňové přiznání v předchozích letech a v roce 2019 u něj nedošlo k žádné významné změně, nové přiznání na rok 2020 nepodává.
Osoby, které mají datovou schránku, musí podat Přiznání k dani z nemovitosti řádné přes datovou schránku, jinak budou platit poplatek finančnímu úřadu ve výši 2.000,- Kč. Přiznání – dílčí či dodatečné nelze posílat přes datovou schránku a je nutné osobně podat na podatelnu FÚ.
Pokyny k platbě daně z nemovitosti Vám přijdou poštovní poukázkou, mailem či datovou schránkou – dle zvoleného způsobu korespondence.

Nevíte si rady? Ráda Vám s tímto pomohu.

Vaše makléřka Iveta Bydžovská
RE/MAX Alit

Téma týdne: Hlavně né realitku! 😁

Pan Opička ráno vstane a rozhodne se, že je načase prodat ten dům po babičce. Oznámí to manželce, řekne to v práci a večer u piva v hospůdce všem okolo. A co se nestane? Manželka si o tom promluví s kamarádkou co již něco prodávala…. kolega jistě také něco prodával…. večer v hospůdce je hned 12 realitních specialistů, kteří zároveň vrcholově trénují fotbal a ví jak řídit republiku s přebytkem v rozpočtu 😁. A jednoznačně z toho vychází hlavně né realitku !

Manželka se dozví od kamarádky, že většina makléřů jí malé děti, kolega v práci slyšel od kamaráda, kterému to řekl jeho kamarád, že se smlouvy podepisují vlastní krví a jakmile podepíšeš už jim něco platíš a nejde to zrušit. Těch 12 realitních specialistů z jeho hospůdky přesně ví jak to prodat, za kolik to prodat a jak to vyřešit a tak pan Opička došel k názoru, že než si nechat sníst děti, obětovat svoji krev na podpis smlouvy a hlavně někomu za to zaplatit ! ..tak to prodá sám. Vyzbrojen radou od všech se rozhodl a napsal lístek do samošky na rohu… a má radost jak to bylo snadné.

Po týdnu se nic nestalo a tak se rozhodne reagovat na lístečky ve schránce, kdy někdo zaručeně koupí jeho dům a platí hotově ! Po 20 minutách na schůzce zjistí, že to není kupec, ale neprofesionální makléř… sice s ním nic neuzavřel ( smlouvu o spolupráci ), ale udělal si pár fotek “ jako“ pro sebe a co se nestane už je to na internetu a dokonce za jinou cenu než pan Opička chtěl…. to jsou věci!

No, tak přeci to za mě neprodá nějaký makléř, říká si! A tak se pan Opička rozhodne dát inzerci na Bazoš. PS: realitky nevolat, nepsat, nekoukat a ani na to nemyslet !

Vyjde inzerát… telefony zvoní, za jediný den 215 hovorů, 123 schůzek…. a nic. Jediné co je nového dalších 6-8 nových inzerátů jeho domu. U každého je jiná cena, jednou má pozemek 1134 m2 a jindy 1252 m2. Někde je plyn, jinde není… někde je to 4+1 a někde 3+1…. a tak dále a tak dále.

No mohl by to tomto tématu psát asi ještě hodinu 🙂 a vy jistě také a přidávat své zkušenosti…..

Zdroj: Richard z RE/MAXu

Ceny bytů v Česku jsou nadhodnocené až o 20 procent…?

Byty v tuzemsku jsou nadhodnocené o 15 až 20 procent, uvedla Česká národní banka (ČNB) s tím, že nadhodnocení se mírně zvýšilo. Svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů však centrální banka nezměnila. Očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen nemovitostí spíše zpomalovat.

„Nadhodnocení cen bytů se dle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo. V polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech,“ uvedla centrální banka.

Například podle analýzy Deloitte průměrné ceny bytů v ČR letos v pololetí stouply na 60 700 korun za metr čtvereční. Byt o ploše 70 metrů tak vychází na 4,2 milionu. Ve velkých městech, hlavně Praze a Brně, jsou ceny ještě výrazně vyšší.

Bankovní rada ve čtvrtek rozhodla, že v tuto chvíli nepovažuje za nutné měnit současná doporučení ohledně poskytování hypotečních úvěrů.

Nadále tak platí, že celkový dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Zároveň dál platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent poměru výše úvěru k hodnotě nemovitosti a omezily i hypotéky nad 80 procent.

„Banky doporučení převážně dodržovaly, ale ne všechny a ne zcela,“ uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podíl rizikových hypoték je tak na trhu stále větší, než by si centrální banka přála. Guvernér zopakoval, že ČNB by kvůli tomu ráda nastavovala pravidla pro hypotéky zákonně závazným způsobem.

Bankovní rada zároveň nevyloučila, že může některá kritéria ve svém doporučení ještě zpřísnit, pokud by se nadhodnocení bytů na trhu dál zvyšovalo.

Jak upozornili analytici, už kvůli současnému doporučení ČNB a vysokým cenám bytů mnoho lidí na vlastní bydlení nedosáhne, což je vidět na slabší poptávce po hypotékách. Banky bojují o klienty snižováním úrokových sazeb u hypoték.

Průměrná úroková sazba hypoték.
Foto: Martin Havelka, Novinky

„Z nově získávaných informací vyplývá, že téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje ke klientům, kteří již jednu hypotéku či více mají. Je pravděpodobné, že jejich charakter je převážně investiční,“ uvedla také ČNB.

Poskytovatelům úvěrů na bydlení doporučuje, aby hodnotili účel sjednání hypoték a přistupovali „vysoce obezřetně“ k těm, u nichž účelem zjevně není vlastní bydlení.

Zdroj: novinky.cz

Realitní zákon je na spadnutí. Čekají nás velké novinky.

V pátek 8. listopadu prošel Sněmovnou v posledním čtení zákon, který by měl upravovat realitní zprostředkování. Nyní se čeká na schválení Senátem a podpis prezidenta. Co je na tomto zákonu tak důležité?

  1. Realitní makléř nemůže být kdokoli
    Stát se realitním makléřem může dodnes prakticky kdokoli. Jde o volnou živnost, takže si stačí vyřídit živnostenský list a začít. Dle schváleného návrhu zákona se podnikání v realitách stane vázanou živností, k jejímuž provozování bude nutná kvalifikace. Zájemce o práci realitního makléře tak musí mít aspoň středoškolské vzdělání kombinované s tříletou praxí, nebo složit státní zkoušku Obchodník s realitami. Tuto zkoušku zastřešuje Ministerstvo pro místní rozvoj a akreditaci kurzu má například i RX Akademie, která zajišťuje kurzy pro celou síť RE/MAX.

Další podmínkou pro získání živnosti bude bezúhonnost. To znamená, že makléři a dokonce ani majitelé realitních kanceláří nesmí mít z minulosti záznam o odsouzení za trestný čin v souvislosti s poskytováním realitního zprostředkování.

2. Povinné pojištění
V návrhu zákona je zakotvena nutnost pojištění pro případ náhrady škody způsoben výkonem realitního zprostředkování. Limity jsou navrženy na nejméně 1.570.000 Kč pro jednu pojistnou událost a 3.500.000 Kč pro více pojistných událostí v jednom roce. Pokud nebude řádně uzavřena pojistná smlouva, může být za tento přestupek udělena pokuta do 1.000.000 Kč.

3. Smlouva jedině v písemné podobě
Do budoucna také nebude možné uzavřít s klientem pouze ústní dohodu. Současně bude možné smlouvu o výhradním zprostředkování sjednat pouze na šest měsíců, přičemž doba může být opakovaně prodloužena. Zároveň výpovědní lhůta nesmí být delší než jeden měsíc.

„Toto opatření je důležité, protože se setkáváme s tím, že klient předá nemovitost „makléři“, který nevyvíjí žádnou činnost, jen má ve smluvních podmínkách nesmyslně vysokou pokutu za ukončení spolupráce. Jsme rádi, že toto opatření bude klienty chránit před neseriózními podnikavci,“ vysvětluje generální ředitel RE/MAX ČR Jan Hrubý.

4. Úschova mimo realitní kancelář
Naprosto zásadní posun se odehrál na poli úschov peněžních prostředků. Úschova bude moci být realizována pouze bankou, zahraniční bankou, notářem nebo advokátem. V případě, že klient bude výslovně žádat uschovat kupní cenu u realitní kanceláře, budou dány jasná a transparentní pravidla, za kterých to bude možné. To znamená mimo jiné separátní účet a nutnost vedení záznamu o úschově v evidenci úschov. Banky, advokáti a notáři totiž mohou poskytovat úschovy peněz jen za striktně stanovených podmínek. Například o nich musí vést podrobnou evidenci, hlásit každou úschovu na příslušnou profesní komoru nebo mít na každou jednotlivou transakci zřízený separátní účet. To pro realitky dosud neplatí.

„Úschova na účtech RK je v síti RE/MAX přísně zakázána. Považujeme ji za příliš rizikovou. I na poli ostatních úschov pracujeme jen se schválenými dodavateli, kteří prošli naší kontrolou. Systém úschov je navíc zpřísněn tím, že kromě separátních účtů vyžadujeme u každé transakce minimálně pověření dvou autorizovaných osob a další principy. Moc dobře si uvědomujeme, že ukládané prostředky jsou celoživotní úspory rodin a sebemenší riziko s jejich nakládáním je třeba eliminovat,“ dodává Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX ČR.

Zákon nyní bude ještě posuzovat Senát. Pokud bude schválen ve stávající podobě a prezident republiky zákon podepíše, můžeme očekávat, že podmínky vejdou v platnost nejspíše už v prvním pololetí příštího roku.

Zdroj: remax-czech.cz

Digitalizace katastrálních map

Vlastníte dům či pozemek?
Katastrální úřady intenzivně pracují na digitalizaci map a změny se týkají hlavně malých obcí. Všechna větší města totiž mají přesnější plány, které vznikaly v průběhu dvacátého století. Pokud se Vás změna týká, katastrální úřad jednotlivé majitele měsíc předem obesílá doporučeným dopisem s datem a časem měření.

 

Zdroj: SeznamZpravy.cz

Hypotéky zlevňují. Lidé už na drahé byty nemají.

Nízký zájem o hypotéky zlevnil úvěry a to je dobrá zpráva. Celkově se v letošním roce zájem o nemovitosti snižuje a to hlavně z důvodu vysokých cen. Regulace ČNB, kdy každý na hypotéku nedosáhne také ovlivnila koupěschopnost hlavně mladých lidí, kteří si kupují první bydlení. Celkově trh s nemovitostmi zpomaluje a prodlužuje se doba, za kterou se nemovitost prodá. Uvidíme, jaký bude další vývoj v letošním roce.

 

Zdroj: Novinky.cz

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitostí.

Že by konečně zrušili Daň z nabytí nemovitosti? Uvidíme co na to poslanci….Jedná se sice jen o částečné zrušení, které se týká bytů v rodinných domech, ale alespoň něco, když není vůle zrušit tuhle nemorální daň úplně. Daň z nabytí nemovitosti neměli nikdy schválit, protože skoro vždy se platí z již zdaněných peněz a jedná se tedy o dvojí zdanění.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Facebook Senát Parlementu ČR

Stavební zákon pod palbou. Nová legislativa narazila na vlnu odporu.

 Nový stavební zákon je určitě velmi potřebný a měl by nám přinést zjednodušení stavebního povolení. Hlavně nároky na požadované podklady, kdy je třeba velké množství odborníků, kteří se musí ke stavbě vyjádřit. I když se jedná jen o formalitu, stejně se na vše čeká a čeká …

Česko má jedna z nejdelších stavebních řízení na světě. Všichni by je rádi zrychlili, ale na řešení se neshodnou. Návrh nového stavebního zákona, který by měl povolovací procesy zkrátit, vyvolal v posledních týdnech vlnu odporu. Kritici mu vyčítají, že nahrává developerům a nemyslí na obce či životní prostředí.

Výtky míří například na přísnější oddělení stavebních úřadů od obcí. Úřady v nich nyní fungují v rámci tzv. přenesené působnosti státní správy, a proto by měly rozhodovat nezávisle. Jelikož jsou součástí obecních úřadů, obce do jejich rozhodování někdy zasahují.

Podle developerů by měl návrh stavebního zákona této podjatosti zamezit. „Nezávislá soustava stavebních úřadů, podobná jako funguje u finančních nebo katastrálních úřadů, by měla vyřešit stále častější napadání systémové podjatosti stavebních úřadů a úředníků,“ říká mluvčí Central Group Marcela Fialková. V čele soustavy by měl stát Nejvyšší stavební úřad podřízený vládě.

Svaz měst a obcí ČR však s jeho vznikem nesouhlasí. „Došlo by tím k zásadnímu zásahu do smíšeného modelu veřejné správy. Z hlediska praktického provedení hrozí zánik stavebních úřadů v menších obcích,“ uvádí předseda svazu František Lukl.

Představa centralizovaného stavebního úřadu je podle něj nereálná a nepraktická. „Úředník stavebního úřadu musí znát území, ve kterém rozhoduje. Jedná se hlavně o možnost průběžné i následné kontroly výstavby, zda je vše v souladu se stavebním povolením,“ míní Lukl.

Kdo „mluví“ do výstavby

Ministerstvo pro místní rozvoj minulý měsíc uvedlo, že k věcnému záměru stavebního zákona obdrželo 1 641 připomínek. Mnohé z nich se týkaly změn v rámci toho, kdo bude moct nově do výstavby „mluvit“. Dotčené orgány, hájící například životní prostředí nebo ochranu památek, dnes vydávají ke stavebnímu řízení závazná stanoviska. Nově to budou podle kritiků pouze doporučení.

Hospodářská komora (HK), která věcný záměr stavebního zákona připravila, to odmítá. „Stanoviska všech, kdo je dosud dával, budou i nadále zahrnuta v rozhodnutí stavebního úřadu. Rozdíl je ale v tom, že bude vydáváno jen jedno závazné stanovisko, které v sobě bude zahrnovat všechny dotčené subjekty,“ říká její mluvčí Miroslav Diro.

Podíl HK na přípravě nového zákona se rovněž stal terčem kritiky. Podle komory stavebních inženýrů ČKAIT zákon nahrává developerům, v podobném duchu se vyjádřila také Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. Podle ní připravují zákon de facto subjekty, které jím mají být regulovány.

Developeři sobě

„Na obsahové přípravě návrhu věcného záměru se v rozhodující míře podílela Hospodářská komora ČR, tj. podnikatelský svaz, který sdružuje mimo jiné velké stavební a developerské korporace,“ uvedla komise ve svém stanovisku.

Diro obvinění odmítl jako záměrnou mystifikaci. „Jde o snahu znevěrohodnit práce na zákoně a nepodloženou dedukci,“ reagoval. Svědčí o tom podle něj to, že „informace o složení 16 tisíc členů HK a členů 118 asociací, svazů a cechů, které HK zastřešuje, nikdy nebyly a nejsou veřejné“.

Na kritiku naráží také stanovení souhlasu. Návrh nového zákona počítá s tím, že pokud se stavební úřad k žádosti nevyjádří během stanovené lhůty, bude tato žádost přijata. To vítají hlavně stavebníci. Odmítavě se k opatření stavějí odboráři nebo Český svaz ochránců přírody, podle kterých to otevírá prostor ke korupci. „Je rozhodně snadnější docílit, aby příslušný úřad „zapomněl“ vydat rozhodnutí, než aby vydal souhlasné rozhodnutí postavené na nepravdivých, snadno zpochybnitelných údajích,“ uvedli ekologové ve svých připomínkách k věcnému záměru stavebního zákona.

„Dle nového zákona budou úředníci za svá rozhodnutí odpovědní. Tedy tvrzení, že úředníci úmyslně „založí“ spis a nebudou se mu věnovat, bude znamenat, že se z takového jednání budou zodpovídat,“ reagoval za HK Diro. Návrh počítá také s digitalizací povolování stavby, díky níž by měl být celý proces transparentnější.

Podle šéfa developera Trigema Marcela Sourala bude v tomto ohledu důležité zajistit úředníkům potřebné technické vybavení. „Úředníkům bude dlouho trvat, než se s normou seznámí a budou se podle ní řídit. Místo toho může paradoxně zavládnout ještě větší chaos,“ vznáší své obavy Soural.

Zdroj: idnes.cz